Vrt je moja sreča!
Špela Kaurin, 27.08.2019 18:00:00
Prvi junijski konec tedna je po dolgem času zaznamovalo sončno vreme. Kot da bi nekdo uslišal nestrpne lastnike vrtov, ki so se pripravljali, da javnosti odprejo svoja vrata. Ja, čeprav smo pri nas glede razkazovanja svojih uspehov in darov še vedno precej sramežljivi, pa nekaj srčnih ljubiteljev vrtnarjenja enkrat letno organizira dan odprtih vrat in po svojih vrtovih popelje vedoželjne obiskovalce. Že kar 20 let to počne tudi Branka Gregorinčič, ki živi za svoj zeleni raj v Brunšviku pri Račah.
Branka in Martin v svojem zelenem raju. Špela Korinšek Kaurin
Branka pravi, da je bila na ta svet poslana zato, da živi z rastlinami in širi to svojo veliko ljubezen med ljudi. Rastline preprosto obožuje in pravi, da se ji kdaj, ko jo kakšna preseneti s svojo lepoto ali izjemnim vonjem, od hvaležnosti utrne celo solza sreče.
Dobrodošli v Brankin vrt!
Špela Korinšek Kaurin
Trata je vedno lepo urejena, a Branka na njej namenoma pušča deteljico, ki je bolj odporna na hojo in gosto zapolni tudi vsa morebiti gola mesta.
Špela Korinšek Kaurin
Tako je bilo že od majhnega, ko si je zgradila hišo, pa je počasi začela širiti svojo kolekcijo sort. Če kakšnemu poznavalcu vrtov omeniš Brankin vrt, so njegova prva asociacija vrtnice. Na vrtu se namreč bohoti več kot 150 različnih sort, o njih pa ima lastnica tudi zanimivo zgodbo.
Iz odslužene banje si je Branka naredila kotiček za aromaterapijo.
Špela Korinšek Kaurin
Vrtnice, ki se letos še niso vse razcvetele, krasijo skoraj vsak kotiček vrta.
Špela Korinšek Kaurin
Večina teh lepotic prihaja iz Srbije, Branka pa jih je že leta 1984 naročila kar po pošti. Ko ji je poštar dostavil pošiljko, za katero je zapravila praktično vso svojo plačo, je le začudeno gledal. A odločitev je bila pravilna. Prav vse sadike so se uspešno prijele in čudovito uspevajo še danes. Branka pravi, da zelo rada gleda čez naše meje in raziskuje, kaj vse nam ponuja čudovita narava. S tem namenom tudi s partnerjem Martinom skoraj vsako leto počitnice preživita kje v tujini. Seveda to ni le klasičen dopust, pač pa odkrivanje rastlinskih novosti in pridobivanje novih idej za domači vrt.
Branka mi je pokazala, kako na svojem majhnem skalnjačku zasadi netresk: poišče luknjico v skali, jo napolni z zemljo, vanjo potakne netreskovega »mladička« in rahlo zalije.
Špela Korinšek Kaurin
Radovedno me je zanimalo, od kod je prišla ideja o organiziranju dneva odprtih vrat, še posebej zato, ker je 20 let zares dolgo obdobje, s katerim se Branka verjetno uvršča med najbolj izkušene izvajalce tega dogodka. Zaupala mi je, da ji je pobudo dala nekdanja novinarka, ki je nekoč zašla na njen vrt, da bi si pomagala z enim od vrtnarskih prispevkov.
Namesto klasične ute za orodje, je Stane postavil imitacijo tropske kolibe, ki vrtu doda počitniški pridih.
Špela Korinšek Kaurin
Garaža je vedno hladna, saj je »izolirana« z zeleno streho. To je Iztok naredil sam – prekril jo je z mrežo, nanjo nasul šoto iz gozda, ki jo je zarastel mah. Prazna mesta je dosadil z netreski.
Špela Korinšek Kaurin
Njene besede: »To morajo videti tudi drugi!« so prižgale močno iskrico, ki je zmogla premagati tudi tipično slovensko skromnost. Odlična priložnost za »mehek« začetek se je ponudila v vrtcu, kjer je Branka že vrsto let vzgojiteljica.
V vrtu je cel kup ličnih detajlov, ki dopolnijo lepoto cvetja.
Špela Korinšek Kaurin
V svoj zeleni raj je na sprehod odpeljala skupinico otrok in ti so po koncu obiska svojim staršem vzklikali, da je bil to najboljši dan v njihovem življenju. S svojim navdušenjem so otroci navdušili okolico, tako pa je vrt dobival vedno več obiskovalcev in nastala je tradicija, ki danes na vrt pripelje tudi več avtobusov obiskovalcev.
Ribnik v vrtu poskrbi za pomirjajoče žuborenje vode. Ribe so letos žal pokradle lačne štorklje.
Špela Korinšek Kaurin
Ti prihajajo iz vse Slovenije, poleg čudovitega vrta pa doživijo tudi prisrčno pogostitev. Po vrtu se lahko odpravijo sami ali pa jih na obhodu spremljata Branka in Martin. Za otroke so pripravljene zabavne delavnice, na voljo so tudi sadike in semena, vsak obiskovalec pa domov odide z darilcem in listkom, na katerem je zapisana pozitivna misel.
Za poznavalce so na tabli izpisane glavne sorte vrtnic.
Špela Korinšek Kaurin
Če se morda zdaj sprašujete, ali za konceptom dneva odprtih vrat stoji tržna usmerjenost, naj vas razočaram. Vsi ogledi in delavnice so povsem brezplačni, so zgolj rezultat Brankine iskrene ljubezni do rastlin in deljenja lepega z drugimi. Seveda sta lastnika vesela, če morda kdo pusti kak evro z naslova prostovoljnega prispevka, a ves izkupiček vračata nazaj v svoj vrt.
Simpatičen kotiček, v katerega se lastnika usedeta ob romantičnih večerih.
Špela Korinšek Kaurin
Namen njunega vrta tudi v osnovi ni, da bi impresioniral druge, pač pa je to predvsem in zgolj njun zeleni raj. Vsaka rastlina in vsak detajl na njem je plod njune želje, da bi se v svojem domu počutila prijetno in bi lahko čim bolj uživala dan za dnem. Dan odprtih vrat je le pika na i, s katerim hvaležno vračata veselje, ki jima je dano. Če si torej njunega vrta še niste ogledali v živo, naj vam zbudimo skomine z naslednjimi utrinki …
Objavljeno v reviji Rože in vrt/Zeleni raj št. 7, 17.6.2019
Za okrasnim delom vrta se razprostirajo zelenjavno-zeliščne grede, med katerimi so tudi visoke grede, ki jih je Martin naredil iz odsluženih železniških tramov