<- Nazaj na prejšno temo

Kondenzatorji kot izmenični upor in 40 V iz serijskih vrat


  Serijska vrata nam omogočajo napetosti od cca -11V do cca +11V. S hitrim preklapljanjem iz stanja visoko v stanje nizko (izmenična napetost!?) lahko z diodami in kondenzatorji podvojimo ali celo še večkrat povečamo to napetost. V tem poskusu bomo uporabili dve različni vezji.

- Prvo vezje je prikaz priključitve svetlečih diod na izmenično napetost.

Oba kondenzatorja sta elektrolitska (47uF/25V) in vezana s polariteto eden proti drugemu zaradi izmenične napetosti na katero sta priključena. Lahko uporabimo tudi polovico manjši kondenzator za izmenično napetost. Kondenzatorja se polnita in praznita v ritmu izmenične napetosti. Pri tem steče vsakokrat, odvisno od polaritete, tok skozi eno izmed svetlečih diod.

Z drsnikom lahko menjamo frekvenco menjave polaritete izhoda DTR. Pri menjanju frekvence lahko pri zelo nizki frekvenci opazujemo kako se polnijo in praznijo kondenzatorji. Lahko menjamo tudi vrata ki jih bomo uporabljali. Privzeta vrata so COM2, saj je na mnogih računalnikih na vrata COM1 priključena miška. Če to ni tako lahko uporabimo tudi COM1. To velja za oba poskusa!

- Drugo vezje je podvojilec napetosti.

V vezju so uporabljene svetleče diode, saj tako lahko pri nižjih frekvencah opazujemo dogajanje na njih. Kondenzatorji so elektrolitski vrednosti 47uF/25V, svetleče diode lahko zamenjamo tudi z navadnimi (n.p.r. 1N4148, 1N4005 .....). Na izhod vezja priključimo univerzalni instrument, nastavljen na področje merjenja napetosti. Pri menjavi frekvence bomo tudi opazovali spreminjanje izhodne napetosti vezja.
 


Naprej na naslednjo temo ->
Nazaj na teme