.

 

   Odločil sem se narediti DDS generator kot samostojen sklop, zaradi stalne potrebe po neki frekvenčni normali ali pa za oscilator pri eksperimentiranju s sprejemniki. Ker sem že izdelal sprejemnik po Elektorju, je bilo najenostavneje narediti DDS generator uporabljen v tem sprejemniku. Uporabljen je AD9835BRU firme Analog Devices ki je krmiljen brez mikrokontrolerja direktno z RS232 vrati. To sicer omejuje uporabo, vendar poceni gradnjo.

Klikni za povečavo

Izgled TIV

Taktni signal 50 MHz teoretsko omogoča frekvenco do 25 MHz vendar izhodni signal pri frekvencah nad 22 MHz začne padati, tako da je možna praktična uporaba do cca 24 MHz. Na izhodu je nizkopropusten filer z mejno frekvenco 24 MHz ki duši harmonične frekvence. Izhodni ojačevalnik skrbi za dovolj velik signal in prilagoditev navzven. Analog Devices ponuja precej različnih DDS generatorjev z dosti višjimi frekvencami. Tukaj je uporabljen AD9835 ker je relativno poceni proti ostalim in tudi zato ker ne rabim višjih frekvenc.

Generator je na desni zgoraj


Za nastavljanje frekvence sem napisal program v Visual Basic-u, ki krmili generator. S tem programom imam možnost krmiliti oba generatorja (na COM portu in spodaj opisani na USB).

Izgled programa

Program omogoča korake po 1 Hz in shranjevanje nastavljenih frekvenc. V sam program sem implementiral tudi dodatne možnosti kot so: zagon programa SDRadio (če je na računalniku instaliran), nastavitve glasnosti na zvočni kartici ....

 

Elegantnejša verzija s PoUSB12

PoUSB12.gif (4299 bytes)    PoUSB 12 je USB na RS232 pretvornik, ki elegantno reši probleme z napajanjem DDS generatorja in na nekaterih (beri: skoraj vseh današnjih) računalnikih manjkajoč RS232 priključkek.
V specifikacijah na zgornji povezavi so povezave do gonilnikov in tudi navodilo za uporabo. Zelo lepo razloženo in tudi z namestitvijo gonilnikov ni nobenih problemov. Zelo uporabna stvar, ki poceni izdelavo in omogoči preprostejšo uporabo DDS generatorja!

Shema DDS generatorja na USB

   Z uporabo tega pretvornika je rešen problem zunanjega napajanja in obenem se zelo zmanjša velikost tiskanine. Program za krmiljenje ostane isti, saj računalnik "vidi" napravo proključeno na virtualni COM port.
   Ker je AD9835 v zelo majhnem TSSOP-16 ohišju nam to omogoči izdelavo na mali dvostranski tiskanini v SMD tehniki. Vsi elementi vključno s tranzistorjem BFR93A se dobijo v SMD. Edini večji elementi na vrhu tiskanine nam ostanejo PoUSB12, 50 MHz oscilator in izhodni priključek. Na zgornjem delu dvostranske tiskanine enostavno pustimo baker po celi površini zaradi mase, na mestih kjer gredo skozi priključki pa povrtamo okoli lukenj. Takšno tiskanino naredimo brez problemov tudi v amaterski delavnici.

 Izgled TIV

  Jaz sem naredil prva dva primerka kar na eksperimentalni ploščici z uporabo SSOP - DIL adapterja. Generatorja zelo lepo in stabilno delujeta. Napisal sem tudi dodaten program za sprejemnik z elektronkami od 144 do 146 MHz. Sprejemnik bom opisal na drugem mestu.

ssop-dip1.gif (10454 bytes)

 

DDS generatorja v eksperimentalni fazi

   Na zgornji sliki so tudi tri integrirana vezja za primerjavo velikosti. Levo je DDS generator AD9835BRU, na sredini je MC1498D v SO14 ohišju ki je potreben če krmilimo DDS direktno z RS232 nivoji. Desno je za primerjavo čip v DIL16 ohišju. Ploščica v sredini je USB - RS232 pretvornik, ki dela dosti bolj sigurno in ima manj problemov z gonilniki kot ista s FTDI pretvornikom.


Program za UKV sprejemnik

   Program generira oscilacije od 9 do 11 MHz. Z mešanjem z lokalnim oscilatorjem (135 MHz ) v samem sprejemniku tako dobimo sprejemnik od 144 do 146 MHz za 2 m amaterski band. Lokalni oscilator je narejen s kristalom za 15 MHz, ki ga nato potrojimo na 45 MHz in nato še na 135 MHZ. Kot demodulator je uporabljen program ki ga je napisal Alberto I2PHD za SDR. Program omogoča demodulacijo vseh vrst signalov in je zato prav prikladen za tak sprejemnik.

Program za demodulacijo v "akciji"


DDS generator z modulatorjem

DDS generator z AD9835 lahko uporabimo tudi kot modulirani signalgenerator za uglaševanje sprejemnikov ali njihove medfrekvence. Zato, da bi se na nekem AM sprejemniku nekaj slišalo, mora biti signal moduliran. Na pin1 FSADJ, ki je vezan preko 3,9 kOhm na maso, dovedemo preko 10 uF elektrolita in 1 kOhm upora modulacijski NF signal velikosti največ 1V. Temu služi druga vtičnica na sliki zgoraj.

Priklop modulacijskega signala

 

 

 

Na vrh

vBulletin statistic