Nazaj1.gif (193 bytes)

    Sprejemnik na spodnji shemi je mogoče narediti za dve frekvenci: Deutche Welle na 3995 kHz, ali z drugačnim kristalom za radio Luxemburg na 5990 kHz.

 Shema sprejemnika za 3995 kHz

    Mislim, da je to najcenejši način narediti prve korake na področju poslušanja DRM. Material zanj je poceni (nekaj 100 Sit) in ga je najti v vsaki amaterski delavnici. Tranzistorja uporabljena v sprejemniku sta nizkofrekvenčna, saj današnji nizkofrekvenčni tranzistorji delajo tam do 100 MHz. V oscilatorju je uporabljen kristal (odvisno od frekvence ki jo želimo poslušati.) za 4 ali 6 MHz, ki ga ni težko nabaviti in je poceni.
    Oscilator niha na malo višji frekvenci kot je nominalna zaradi kondenzatorja vezanega zaporedno s kristalom. Tako dobimo na izhodu signal okoli 7 kHz (4002 - 3995), ki ga Open Source program DREAM brez problemov dekodira.
    Oscilatorni krog v sprejemniku je lahko kupljena dušilka 22 uH ali pa, kot sem jaz naredil, navita tuljava na neki plastični cevki. V mojem primeru sem našel plastični čep konusne oblike, ki je na spodnjem koncu premera 12 mm, na zgornjem pa 10 mm.

 Tiskanina za sprejemnik s kvarcem TIV

    Poudarjam, da je sprejemnik potrebno napajati z baterijami in uporabiti dobro anteno s filtrom, saj sam sprejemnik ni preveč selektiven in lahko hitro pride do interferenc s kakšnim močnim oddajnikom v bližini (po frekvenci ali lokalno).

 Direktni sprejemnik s kvarcem na ekperimentalni ploščici

    Odločil sem se narediti sprejemnik krmiljen s kristalom in integriranim dvojnim mešalcem SA612. Na vhodu sem dodal dva nihajna kroga zaradi selektivnosti in atenautor v primeru premočnega signala. Oscilator sprejemnika je tudi kontroliran s kristalom. Kristal lahko izbiramo med 4 ali 6 MHz, odvisno od radijske postaje ki jo želimo poslušati. Oba kristala sta standardna in poceni.

Direktni sprejemnik s SA612 kotroliran s kvarcem

 Direktni sprejemnik s SA612 in kvarčnim oscilatorjem TIV

    V obeh primerih moramo uporabiti Open Source program DREAM, ker ta program podpira razpon medfrekvence do 20 kHz, saj sta avtorja programa razmišljala o takšnih amaterskih konstrukcijah.

Dodatek za sprejemnik z 455 kHz izhodom

 

455khz.gif (12562 bytes)