Nazaj

 

   Univerzalni napajalniki so dragoceno orodje za uporabo v laboratorijski tehniki, eksperimentiranju in projektiranju. Tukaj bo opisan stabiliziran napajalnik za anodno napetost, kakor tudi manj zmogljiv del za prednapetost mrežice, z elektronkami. To je replika v nemški reviji Funkschau 9/1956 objavljenega članka: RIM-Universal-Netzgerät. Ves članek je na spletni strani nemškega avtorja Jogis Röhrenbude. Tukaj se najde še marsikaj zanimivega v zvezi z elektronkami. V moji mladosti sem imel podoben, tudi doma zgrajen, usmernik z EL84, ki pa je bil dosti manj zmogljiv. Dolga leta mi je zelo koristno služil. Od tod tudi ideja zgraditi danes ponovno nekaj takega.

Princip vezja je prikazan na shemi desno.

   Med vhodno napetostjo U1 in stabilizirano izhodno napetostjo U2 je izhodna elektronka V1, ki deluje kot reguliran upor. Bolj kot je njena mrežna napetost negativnejša se anodni tok zmanjšuje. Isti učinek bi dosegli z vezavo upora v pozitivni veji vezja. Prednapetost mrežice elektronke V1 nastane na uporu R1. Ta je odvisna od anodnega toka elektronke V2, ki je vezana vzporedno z izhodom. Pomožno napetost U3 zaenkrat pustimo neobravnavano. Elektronka V2 dobiva nastavljivo prednapetost iz potenciometra P1. Če naredimo mrežico elektronke V2 negativnejšo (drsnik potenciometra P1 proti minus polu), se zmanjša anodni tok skozi V2, padec napetosti na R1 je manjši in s tem se elektronka V1 bolj odpira in izhodna napetost U2 narašča. Torej lahko z zelo malo obremenjenim potenciometrom P1 reguliramo izhodno napetost.
   Stabilizacijo dosežemo tako: elektronka V2 dobi iz stabiliziranega napetostnega izvora U3 zelo konstantno prednapetost. Zaporedno vendar z nasprotno polariteto je priključena napetost U4 sneta s potenciometrom P1 (delilnik napetosti). Če se izhodna napetost iz kateregakoli vzroka (povečanje porabe na izhodu, zmanjšanje napetosti na vhodu...) zmanjša, se zmanjša tudi napetost U4. Zato prevlada negativno usmerjena napetost U3, ki zmanjša anodni tok skozi elektronko V2 in s tem tudi prednapetost elektronke V1. Zato ta spusti večji tok skozi njo in tako drži izhodno napetost konstantno kljub povečani potrošnji oziroma zmanjšani vhodni napetosti.

Principielna shema
   Napetost U3 v tem vezju predstavlja primerjalno vrednost po kateri se uravnava regulacija. Elektronko V2 lahko obravnavamo kot ojačevalnik malih sprememb na takšno velikost da zadostuje za krmiljenje mrežice elektronke V1.
   V praksi zamenjamo baterijo U3 s stabilizatorsko elektronko, tako da mora le-ta poskrbeti samo za primerjalno napetost in ne rabi prenesti celotnega toka porabnika. Tako lahko uporabimo stabilizatorko z malim tokom in čim bolj konstantno napetostjo.

Datasheet 85A2  85A2

Izdelava usmernika

Shema stabiliziranega usmernika (klikni za povečavo)
Shema celotnega stabiliziranega usmernika

Trenutno še navijam transformator.

Še vedno v delu!

Statcounter

hit counter