Slike so iz mednarodne razstave Device_art
Prodajalna robotov |
||
|
Datum: 14.1.2009 17:19:00 - Večer online |
Da za sestavo robota ne potrebujemo neomejenih
finančnih sredstev in sterilnih sob v katerih znanstveniki v belih oblekah preizkušajo
več milijonov evrov vredne komponente, smo ugotovili v kulturnem inkubatorju Mladinskega
kulturnem centra Maribor, ki je pripravil poseben program Prodajalna robotov. Ob sami
razstavi se lahko pridružite tudi delavnicam, kjer lahko preizkusite svoje konstruktorsko
poznavanje robotov. Za praktični del bodo poskrbeli predavatelji s predstavitvijo
tridimenzionalnega modela in različnih literatur.
|
Snemalec: Bojan Zemljič |
Novice.Dnevnik.si Tiskane izdaje/Dnevnik
(Ne)verjetno - torek, 20.01.2009
Maribor - Nekateri v prostem času slikajo, se ukvarjajo s športom ali pa zbirajo znamke. Branko Zupan iz Hoč je po poklicu vzdrževalec elektrotehnične opreme, v prostem času pa že 20 let izdeluje robote. Najbolj zanimivi robotki domače izdelave so do petka na ogled v Kulturnem inkubatorju mariborskega Mladinskega kulturnega centra (MKC). Med njimi je tudi nekakšna robotizirana gosenica, ki so jo na tridnevni delavnici pod Zupanovim mentorstvom spravljali v življenje ljubiteljski robotiki.
Branko Zupan, ljubiteljski oblikovalec robotkov, med svojo čredico elektronskih
živalic
Zunanjost Zupanovih robotkov ne daje vtisa, da gre za zelo sofisticirane tehnične inovacije. Tudi uporabljena tehnologija je enostavna in poceni, veliko materiala je "recikliranega". Bistvo njegove tehnične radovednosti je namreč pisanje programske opreme, ki omogoča mehanskim strojčkom posnemanje naravnih gibalnih procesov. Zato posebno skrb posveča gibalnemu mehanizmu, pa naj gre za šest-, štiri- ali dvonožnega robota. "Dokazati želim," je povedal Zupan, "da je mogoče tudi zunaj uglednih znanstvenih inštitucij ustvarjati privlačne in uspešne modele."
Biba je eden prvih robotov, s katerim je resneje začel svoje ustvarjanje. Samostojno se giba po prostoru in se izogiba oviram, vendar ga je mogoče v katerem koli trenutku z oddajnikom tudi daljinsko krmiliti. Po svoje je nekoliko podoben tistim robotom, s katerimi osnovno- in srednješolci vsako leto tekmujejo na tekmovanju Robot, ko morajo čim hitreje najti izhod iz labirinta. S to razliko, da so šolski tekmovalni roboti vozički, Zupanova Biba pa leze po žičnatih nogicah.
Zupan je na ogled postavil tudi svojega BigFoota, nekoliko večjega robota, ki se premika na dveh nogah, šestnožnega Črička in Kobacajočega robota. Z drugimi ljubitelji robotov je na tridnevni delavnici v Kulturnem inkubatorju izpopolnjeval robota Geometridae. "Njegovo izdelavo je navdihnilo posebno gibanje ličink, ki ga v slovenščini imenujemo pednjanje," je razložil Zupan.
Kako zahtevno je izdelati takšnega robota? "Izdelava in uporaba naprave sta enostavni, deli so poceni in vsem dostopni," je odgovoril Zupan. "Poseben izziv pri tem robotu je programiranje. Obstoječi program ni perfekten, ker se robot še zmeraj preveč trzajoče pednja."
V otroških trgovinah je že vrsto let mogoče kupiti zelo sofisticirane robote. Nekateri znajo celo hoditi po dveh nogah, mogoče jih je daljinsko voditi in tudi govorno komunicirajo z lastnikom. Ima Zupan zbirko tudi takšnih robotov? "Ne. Sem pa pred 30 leti v Nemčiji kupil sinu robotka, ki stopica in se zna sam postaviti na noge. Čakal sem, kdaj ga bo razbil, da bi videl, kako deluje. Pa je še danes cel in stoji v vitrini, saj nisem imel srca, da bi ga sam razstavil," je z nasmehom povedal Zupan.