Nazaj

   Nemški radioamater DJ7OO je na svoji spletni strani objavil izdelavo in vse kar je potrebno za izdelavo tega zanimivega VFO-ja, ki ga je zasnoval japonski radioamater JF3HZB. Izgled VFO-ja sem malce spremenil.

   Naredil sem tiskano vezje z drugačnim razporedom elementov. Gumb za spreminjanje frekvence je približno v sredini virtualne skale na TFT prikazovalniku, tako da izgleda kakor vgradni sklop za kakšen sprejemnik ali oddajnik. Tudi za Si5351a modul sem predvidel samo štiripolni konektor (VIN, GND, SDA in SCL) tako, da imamo možnost njegove montaže na tiskanini sprejemnika ali kjerkoli drugje. Dodal sem še eno tipko, ki ima isto funkcijo kot tista na enkoderju (shranjevanje trenutne frekvence), saj sta vezani vzporedno. Tiskanina je dvostranska, elementi montirani na obeh straneh. Na zgornji strani so montirani TFT prikazovalnik, vsi elementi za upravljanje, spodaj pa mikrokrmilnik, priključki za modul Si5351a in napajanje. Še gerberji za to tiskanino.

   Če so pri programiranju mikrokontrolerja problemi, si pomagaj s tem video posnetkom.

Prednja plošča natisnjena na 3D printerju


Sestavljen VFO, manjkajo še tipke


Prvi prototip

 

Shema vezja po avtorjevem originalu

 



uporabljeni skupno z zgornjim VFO

   Najprej avtorjev direktni sprejemnik. DJ7OO lepo opisuje kako je sestavljen in ves material uporabljen v njem. Tam so tudi povezave na Youtube do delujočih sprejemnikov. Sprejemnik ima rele za preklaplanje frekvenčnih območij s krmilnikom.



 

Sledi še nekaj direktnih sprejemnikov, ki jih mislim preizkusiti s tem VFO-jem.



Sprejemnik ki se je dobro obnesel že v FT8 transceiverju z dodanim NF izhodnim ojačevalnikom.


Mešalnik SA612 z NF izhodnim ojačevalnikom.



Sprejemnik s SA612 in AGC švedskega radioamaterja SM0XG, kjer je tudi lep in podroben opis tega sprejemnika

Google prevod opisa sprejemnika, avtor SM0XGY:

   Ker sem radioamater, vedno iščem nove projekte, povezane z radiom. Tokrat sem raziskoval lastnosti sprejemnikov za neposredno pretvorbo z uporabo poceni in široko dostopnega uravnoteženega mešalnika NE612. Obstajajo štiri različne različice tega čipa NE602, NE612, SA602 in SA612. Kolikor razumem, je glavna razlika med NE in SA ta, da ima SA razširjeno temperaturno območje (predvidevam, da je bil narejen predvsem za vojaške namene). Za običajne hobi projekte v zaprtih prostorih najverjetneje zadostujejo NE. Potem je tu še vprašanje 602 proti 612. Obe različici sta si zelo podobni in slišal sem, da je bila 602 prva različica, nato pa je prišla nekoliko izboljšana različica 612. Slišal sem govorice, da je bil master za 602 dejansko uničen v požaru in da se dandanes izdeluje samo 612 čipe, a ker ljudje kar naprej zahtevajo čipe 602, se še vedno prodajajo, vendar so dejansko preimenovani v čipe 612. Izmenično sem uporabljal NE602 in NE612 in nisem opazil nobene očitne razlike.

   Glavni del sprejemnika za neposredno pretvorbo je ena mešalna stopnja. Lokalni oscilator se pomeša s frekvenco, ki jo želimo prejeti, produkt te mešanice pa je vsota dveh stranskih pasov okoli te frekvence. Zato se lahko sprejemnik za neposredno pretvorbo uporablja za sprejem signalov CW, LSB, USB, DSB in AM na zelo preprost način. Sprva sem razmišljal o uporabi pasivne uravnotežene diodne mešalne stopnje in brez predojačevalca na vhodu, vendar sem to metodo hitro zavrgel, saj obstaja veliko tveganje, da bo LO potoval nazaj iz antene in povzročil motnje drugim postajam. Takrat sem namesto tega resno začel gledati na NE612. NE612 je zelo občutljiv in ne potrebuje nobenega predojačevalca in obstaja minimalno tveganje, da bo LO zapustil anteno. NE612 vsebuje tudi vsa potrebna aktivna vezja za izvedbo preprostega oscilatorja. Za ta projekt nisem izdelal oscilatorja, ampak sem se za generiranje potrebnega LO zanašal na svoj generator signalov Fluke 6060A, ki je velik kos opreme, vendar proizvaja čist in stabilen signal, tako da sem se lahko osredotočil na sprejemni del, ne da bi me skrbelo za kakovost VFO. To je drug projekt. Glavni poudarek pri tej zasnovi je bil poskus obvladovanja omejenega dinamičnega razpona NE612, ki se zlahka preobremeni. Preobremenitev povzroči grdo popačenje in intermodulacijo. Da bi zmanjšal to tveganje in tudi povečal dinamični razpon sprejemnika, sem zasnoval preprost samodejni spremenljivi dušilnik.

Konec citata

   Nivo lokalnega oscilatorja je najenostavneje nastaviti v njegovem programu, kar sem tudi storil. Izdelal sem dvostransko tiskanino, ki je na spodnjih slikah. Tu je še nekaj sprememb, ki jih je treba upoštevati. Opisane so v komentarjih na avtorjevi spletni strani. Gerberji za ta sprejemnik.


Tiskanina zgoraj

Tiskanina spodaj

3D model sprejemnika (Youtube)
   

 Gotov VFO s sprejemnikom po SM0XG

Še superheterodinska verzija sprejemnika po avtorju B. Kainka

   Shemo, kakor tudi program v VFO-u, sem malo spremenil. Dodal sem stikalo (S2) za preklop med AM in SSB modulacijo. V AM načinu dela sprejemnik kot superheterodinski, v SSB ali CW načinu pa kot direktni sprejemnik. Ta sprejemnik lahko uporabimo z zgoraj opisanim VFO-jem ali pa s tem iz FT8 transcieverja. Jaz sem prvi primerek napravil kar na takšni univerzalni ploščici za eksperimentiranje. Stikalo S2b služi za preklop v programu brez medfrekvenčne razlike tako, da dela sprejemnik v režimu direktnega sprejemnika. Na vhodu ni resonančnega kroga, samo prilagoditev impedance. Po želji lahko dodamo tudi njega, odvisno katero od frekvenčnih območij želimo poslušati.

Kratkovalovni sprejemnik (klikni na sliko!)