PLL in LCD Display
Okoli PLL vezja nisem dosti kompliciral. Na strani Nizozemskega avtorja sem našel PLL vezje za krmiljenje oscilatorja v piratskem srednje in kratkovalovnem oddajniku. Tam je objavljen PLL z mikrokontrolerjem PIC16F84, Philipsovim PLL integriranim vezjem SAA1057 in LCD displayem. Vezje je preprosto in deluje brez problemov. Edino je škoda da avtor ni objavil tudi kode za PIC16F84 v Assenblerju, tako da bi lahko vpisal tistih 12 kHz ralike med vhodno in izhodno frekvenco. Nič strašnega, bom pač zaenkrat sam k prikazu na display-u prišteval. Glavno je da sem prišel do oscilatorja, kjer enostavno vidim na kateri frekvenci sem. Vezje ima tri tipke. Z dvema se prestavlja frekvenca navzgor in navzdol, s tretjim pa menja korak skokov med 1, 10 in 100 kHz. Vse skupaj je sestavljeno v zelo kratkem času in deluje odlično.
Naj tukaj dodam še pripombo. PLL je zmožen kontrolirati celoten spekter frekvenc od dolgih preko srednjih do kratkih valov, vendar je oscilator, ki bi delal na tako širokem frekvenčnem spektru, nemogoče narediti. Zato je potrebno napraviti oscilator s preklopnikom ali pa se odločiti na katerem frekvenčnem pasu bomo poslušali. PLL služi samo za vzdrževanje točne frekvence oscilatorja.
Še shema:
Celoten sklop troši skoraj 30 mA kar je sorazmerno dosti, vendar to ni velika ovira saj sprejemnika ne mislim napajati iz baterij. Z rezultati celotnega vezja PLL sem zelo zadovoljen in mislim da tukaj ne bo kaj za spreminjati, razen popraviti kodo v procesorju, tako da bo kazal točno frekvenco na sprejemu. Vse skupaj je bilo sestavljeno in preizkušeno v kakšni uri (zahvaljujem se prijatelju Ernestu za izdelavo tiskanega vezja).
PLL krmiljen z računalnikom
Cenejša verzija PLL vezja je krmiljena z računalnikom. V tej verziji prihranimo precej, saj odpadeta mikrokontroler PIC16F84 in LCD, vendar mora biti speljan še en kabel do računalnika. To zadnje mogoče ni kakšna velika ovira, ampak pri kabelski solati okoli računalnika, ki jo imam doma, zna biti to hudo nerodna stvar.
Na spodnji ploščici tiskanega vezja sem predvidel prazne točke za ekperimentiranje z oscilatorjem. Ni dosti prostora, vendar je koristen. S trimer kondenzatorjem lahko nastavimo točno željeno frekvenco kvarca.
In še PLL z oscilatorjem narejenim z dvema FE tranzistorjema.
Zgornje vezje je uporabno kot oscilator z vsemi opisanimi mešalci. Tuljavo L1 moramo prilagoditi (z Dip-metrom) frekvenčnemu pasu ki ga želimo poslušati. L2 je kupljena dušilka v obliki upora in ni kritična (100 - 200 uH). Na zgornji tiskanini je še dovolj prostih lukenj s praznimi mesti za spajkanje. Zato je najenostavneje uporabiti to ploščico in ji samo dodati potrebno.
Za krmiljenje PLL vezja sem napisal majhen program v Visual Basic-u.