Nazaj

naslovDRM-TCA440.gif (5865 bytes)

    Tudi ta sprejemnik je potrebno priključiti na eno izmed PLL vezij, izhod pa na PC. Vezje vsebuje vse stopnje od visokofrekvenčnega dela, prvega oscilatorja, mešalca, medfrekvenčnega ojačevalnika na 455 kHz in drugega oscilatorja (467 kHz) z drugim mešalcem. Na izhodu dobimo 12 kHz signal, ki ga speljemo na PC mikrofonski vhod. Drugi oscilator oscilira na malo nižji frekvenci kot je frekvenca rezonatorja zaradi paralelnih kapacitivnosti, kar pa je tukaj ravno potrebno za mešanje na 12 kHz. Drugi mešalec je izveden zelo enostavno z germanijevo diodo. To prinaša dobre rezultate, saj je MF napetost na izhodu TCA440 cca 1 V . Za mešanje brez popačenj je v takšnem mešalcu pomembno da je napetost iz oscilatoreja večja kot amplituda signala na izhodu MF transformatorja. S takšno vezavo drugega mešalca imamo še eno dodatno možnost, namreč če izključimo napajanje oscilatorja deluje sprejemnik kot navaden AM sprejemnik. Zato sem na tiskanini predvidel kratkospojnik K7, ki ga snamemo ali namestimo. Medfrekvenčni transformatorji so iz starega tranzistorskega sprejemnika za AM področje frekvence 455 kHz.. Keramični filter CFW455F lahko zamenjamo s kondenzatorjem, vendar s tem izgubimo precej pri selektivnosti sprejemnika.
    TCA440 ima zelo veliko skupno ojačanje. Zato je v vezju dodana avtomatska regulacija ojačanja. Z drugo germanijevo diodo pridobljeno regulacijsko napetost vodimo preko 22 kOhmov upora na vhod za regulacijski ojačevalnik, tako da je regulacija nežna in ne povzroča popačenj. Obenem je regulacija mehka in ne nastopi takoj pri vsakem impuzu motenj iz atmosfere ali električne mreže. Takšna regulacija je za DRM sprejemnik boljša kot če bi reagirala hitreje.

Kompleten sprejemnik z integriranim vezjem TCA440

    Naj bo takoj jasno da ni mogoče z eno edincato tuljavo na vhodu in drugo v lokalnem oscilatorju zajeti celoten spekter srednjih in kratkih valov. Ni pa problem zajeti posameznih območij in to razvlečeno (n.pr. 49 m kratkovalovni band) kar je zelo dobro saj so frekvenčni kanali v KV območju oddaljeni samo 5 kHz in znajo biti radijske postaje zelo nagnetene. V primeru da želimo več različnih obsegov moramo vgraditi preklopnik za različne tuljave. Lahko pa na mestu kjer so tuljave vgradimo nekakšna podnožja (n.pr. 5 polni DIN) in tuljave na vtikače. Tako lahko dosežemo isto kot s preklopnikom, vendar ceneje in lažje izvedljivo na tiskanini.
    Pri izdelavi tuljav bi bilo dobro imeti Dip-Meter, ki je opisan na drugem mestu. Opisov izdelave in uporabe Dip-Metra je sicer na internetu ogromno, vendar nisem našel nobenega v slovenščini.

Izgled tiskanine in razpored elementov (velikost 68 x 58 mm) TIVTiskanina

Malo drugačna tiskaninaTIV v *.pdf