.

   V sprejemniku so uporabljene elektronke ECH81 kot mešalnik in lokalni oscilator, EBF89 kot medfrekvenčni ojačevalnik in demodulator, ECL80 kot nizkofrekvenčni predojačevalnik in izhodni ojačevalnik in EM80 kot indikator signala.
   Shemo sem našel na internetu. Malo sem jo prilagodil svojemu materialu. Na vhodu sem namesto klasičnega oscilatornega kroga uporabil feritno anteno iz starega tranzistorskega sprejemnika. Iz njega sem uporabil tudi oscilatorjevo tuljavo s pripadajočim spremenljivim in pading kondenzatorjem. Spremenljivi kondenzator iz tega sprejemnika ima na sebi tudi pripadajoča trimer kondenzatorja za fino uglaševanje, ki ju na shemi nisem narisal. Na izhodu sem uporabil elektronko ECL80, ki ima malo manjšo potrošnjo (in tudi izhodno moč), tako da je lahko mrežni usmernik malo manjši. V usmerniku sem uporabil dva transformatorja, prvega večjega ki transformira navzdol na 6V in drugega obrnjenega ki transformira iz 6V na anodno napetost.
   Avtor v svojem opisu sprejemnika pravi da ni nekih posebnosti v shemi, razen da je veza med prvim MF transformatorjem in mrežico MF ojačevalnika zelo šibka preko RC kombinacije (180k/10pF) zaradi možnih oscilacij kljub neutralizaciji na zaščitni mrežici. Druga posebnost je v izvedbi avtomatske regulacije ojačanja. Priključena je preko upora ki je priključen v usmerniku pred maso, tako da ima že prednapetost cca -4V in zato šibkih signalov ne regulira.

Shema sprejemnika (klikni za PDF datoteko)

   Šasijo sprejemnika sem zopet izdelal iz kaširanega vitroplasta in jo iz notranje strani zacinil. Tako narejena šasija je izdelana zelo hitro in ni potrebno imeti nikakšnih strojev ali priprav za upogibanje pločevine. Medfrekvenčni transformatorji so iz nekega starega cevnega sprejemnika, mislim da iz Iskrinega radia TRIGLAV.

Sprejemnik

Feritna antena in oscilatorjeva tuljava
Feritna antena in oscilatorjeva tuljava


Na vrh