Nazaj...

   Ker sem nabavil ruske elektronke 6Ž1P, ki so podobne EF95, sem se odločil napraviti mali dvojni superheterodin za eksperimentiranje. Na tiskanini je dosti prostora za postavljanje različnih vhodnih in oscilatornih krogov.  S temi lahko preizkušamo na različnih frekvenčnih območjih, tako da bom kasneje dopisoval rezultate o različnih tuljavah na vhodu in oscilatorju.

Klikni za povečavo v novem oknu

   Elektronke imajo napetost kurjave 6,3 V pri toku okoli 180 mA, kar je naravnost idealno za napajati z malim tranformatorjem 24 V / 5 - 10 VA. Vezane so zaporedno vse štiri, anodna napetost pa se dobi z usmerjanjem te iste napetosti. Tako dobimo anodno napetost nekaj nad 30 V in vse skupaj ni nevarno za življenje (nevaren je dotik na primarni 230 V strani!!). Zato je pametno prekriti spodnji del ploščice na dovodu omrežne napetosti s kakšno plastično izolacijsko folijo primerne debeline (1 mm ali več). Prednost tako nizke anodne napetosti je tudi v tem da uporabimo vse elektrolitske in navadne kondenzatorje z nazivno napetoatjo 63 V.
   Delovanje posameznih stopenj sprejemnika je že opisano pri sprejemniku z E180F. Drugi oscilator in mešalnik sta popolnoma enaka opisu, medtem ko s prvim oscilatorjem in mešalnikom eksperimentiramo.

Pogled od zgoraj
Pogled od spodaj

   Sprejemnik sem naredil na preforirani pertinaksni kaširani ploščici, ki omogoča hitro spremembo in menjavo delov.

Klikni za povečavo v novem oknu


Vhodni del za DRM Radio Hrvatska (594 kHz)
(predstavitev oddajnika Deanovec)

   Ta radijska postaja oddaja na frekvenci 594 kHz vsak dan od 08 do16 ure. Torej mora biti vhodni krog na tej frekvenci, oscilatorjev pa na 1049 kHz, kar je za 455 kHz višje. Za oba oscilatorna kroga sem uporabil feritni obroček FT37-43 firme Amidon. Točnostnost frekvence niti ni tako pomembna, ker sam program dela v razponu 25 kHz (bolj je pomembna stabilnost frekvence). Tudi signal je dovolj močan pri meni (QTH locator : JN76TL [SLO] in JN86KD [HR] ) tako da ni problemov z demodulacijo.

L-C_krog

Oddajnik je na žalost leta 2011 prenehal z eksperimentalnim oddajanjem.


  

Na vrh

friendster analytics