Ojačevalnik je poskus kako se da uporabiti elektronke, predvidene za višjo napetost in drugačne namene, v vezavi z nizko anodno napetoatjo. Služi le temu namenu in nima neke velike uporabne vrednosti. Glede na v njega vloženo energijo ima zelo majhen izkoristek. Za uporabo kot ojačevalnik v nekem prostoru je boljše zgraditi ojačevalnik z elektronko EL84. Ta ojačevalnik sem naredil zgolj zaradi tega, ker sem imel ves material doma.
Spodaj opisan ojačevalec je narejen z dvema paralelno vezanima elektronkama PL504. Elektronki sta zelo strmi pentodi, ki še vedno ležijo marsikje po predalih, saj so bile nekoč uporabljene v televizorjih in se jih je na veliko menjavalo. Mislim da bo prav zato marsikdo vezje preizkusil. Ojačevalec dela v klasi A in je zaradi strmine elektronk zelo občutljiv, tako da ne rabi predojačevalca. Ker nisem našel podnožij in kape za anode sem enostavno naluknjal plastiko namesto podnožja in direktno priključil anodno napetost na vrh elektronke. Ker je anodna napetost samo cca 50 V ni nevarnosti da bi koga streslo. Kljub temu da PL504 potrebuje 27 V napetosti za gretje, deluje ojačevalec lepo tudi na samo 24 V.
Dušilka na zgornji shemi je 10 ovojev žice debeline 0,2 ali več na 82E uporu. Služi za preprečevanje oscilacij v UKV področju. Za izhodni transformator sem uporabil transformator 230 V / 40 V 16 W. Dober je vsak trafo s prestavnim razmerjem 1:5 do 1:10 in presekom jedra več kot 2 cm2.
Usmernik je zelo preprost. S podvojilcem izmenične napetosti 24 V, ki služi obenem tudi za gretje elektronk, dobimo približno 50 V za anodno napetost. Ta napetost je še vedno v mejah napetosti ki niso nevarne za življenje.
Nekaj slik o izdelavi ojačevalnika
Ker nisem našel podnožij za elektonke, sem enostavno navrtal luknje v plastiko
in kasneje prilepil elektronki.
* izvor: B.Kainka