.

   Na pikniku Društva elektronikov so mi poklonili dve katodni cevi, večjo DP7-178 in manjšo rusko 6LO1I. Kaj bom naredil z večjo še nimam ideje, z manjšo pa bom zgradil miniaturni osciloskop s pravimi karakteristikami potrebnimi za merjenja v NF območju.Klikni za večjo sliko

   Prvo kar bom storil je, da bom katodno cev 6LO1I "oživel". Zato rabimo napajanje 6,3V/0,3A izmenične ali enosmerne napetosti za gretje katode in anodno napetost vsaj 500V ali več. V tovarniških podatkih je podana anodna napetost 1200V/0,3mA, vendar zadostuje že dosti manjša napetost za vidnost žarka.

   Vezje na sliki je uporabno za preiskušanje (oživljanje) katerekoli katodne cevi, tako da se ga splača narediti če se želimo ukvarjati s katodnimi cevmi. Je preprosto z malo elementi in univerzalno. V vezju je uporabljen preprost generator žagaste frekvence s tlivko opisan tukaj. Generator prikazuje svoje pravilno delovanje s slabim utripanjem tlivke. Vsakič, ko se tlivki vzporedno vezan kondenzator napolni do napetosti vžiga tlivke, se ta izpazni preko nje. Tako dobimo žagasto napetost za odklon po X-osi. Preprosto, a učinkovito, dobimo tako skoraj pravi osciloskop. Priključiti moramo še samo neko signalno napetost na Y-vhod.

Torej z opisanim preprostim vezjem se da preizkusiti skoraj vsako manjšo katodno cev in tako dobimo osciloskop ki je po principu enak svojemu pravemu velikemu bratu. Moram reči da je občutljivost, linearnost, velikost slike, območje potrebno izboljšati, ampak tukaj gre za z najmanjšimi sredstvi in naporom doseči cilj: oživeti katodno cev.

Krivulja 6 V / 50 HzIsto s 3LO1IPretvornik z M34063 

  V tem malem osciloskopu sem se odločil narediti napajanje na akumulator. Anodno napetost bom generiral z DC/DC pretvornikom navzgor iz Li-Poly akumulatorja 11,1V/2200mAh. Za napajanje gretja elektronke bom uporabil DC/DC pretvornik z LM2576adj. Tako bom dobil mali prenosni osciloskop. Shema osciloskopa bo precej drugačna. Na slikah levo je prva krivulja na ekranu, generirana z zgornjim vezjem. Črta žarka je debela ker ni napetost za fokusiranje pravilna. Druga cev je 3LO1I. Na desni sliki je DC/DC pretvornik iz 12V na 250V in 500V za anodno napetoast.

DC/DC pretvornik s 4047 in feritnim transformatorjem

Shema pretvornikaKlikni za večjo sliko

Pretvornik v eksperimentalni fazi   Transformator je navit na freitnem jedru brez zračne reže. Njegov izvor mi je nepoznan, vendar lahko uporabimo kakršno koli podobno jedro, npr. lahko uporabimo EFD2 s pripadajočim priborom.
   Primarni navitji imata vsako po 11 navojev lak žice 0,3 mm, sekundarno pa 300 navojev 0,1 do 0,15 mm. Primarni navitji pri tej debelini ravno zapolnita vsaka po eno plast na tuljavniku.
   Pri navijanju transformatorja moramo paziti na dobro izolacijo med med primarnim in sekundarnim navitjem in med plastmi sekundarnega navitja, saj je napetost precej visoka (več kot 700 V). Na sekundarju moramo dodati izolacijo vsaj na vsako tretjo plast navitja. Za izolacijo sem uporabil kar vodovodarski teflonski tesnilni trak.
   Po končanju navijanja bi bilo dobro transformator vakuumsko lakirati ali pa vsaj namočiti v izolacijski lak. Jaz sem enostavno potopil za en dan cel tuljavnik v razredčen prozorni nitro lak in ga nato par dni pustil sušiti.


DC/DC pretvornik z MAX1771

DC/DC pretvornik z MAX1771Klikni za povečavo

Pretvornika ne bom opisoval, saj je podroben opis v podatkih od MAX1771. K originalnemu vezju sem samo dodal še podvojilec napetosti za anodo katodne cevi. Ta pretvornik je preprostejši za izdelavo, saj ni potrebno navijati transformatorja. Uporabljena je standardna dušilka   proizvajalca Coilcraft.

 

Horizontalni in vertikalni ojačevalnik

X-Y amp_TL082_MPSA42

 

Generator žagaste frekvence

Generator žagaste frekvence

 

Osciloskop dobiva svojo obliko
Prednja stranPogled iz zadnje strani

Na vrh

web statistics