V večini mojih robotskih projektov uporabljam ta mikroprocesor. Takrat ko sem se odločil zanj mi je bil najbližji, ker sem si nabavil program v Basicu, ki sem ga obvladal. Ima tudi dovolj vrat za vse moje potrebe. Tako sem se odločil uporabljati ga še tudi danes, čeprav je za dobiti dosti več cenejših mikroprocesorjev. Za takšno odločitev je morda kriva tudi spodaj opisana ploščica.
Univerzalna ploščica za robote
Naredil sem si univerzalno
tiskano vezje, ki mi služi v večini robotov. Na ploščici je tudi 38 KHz oscilator za
infrardeče diode, ki so potrebne za infrardeče senzorje za zaznavanje ovire pred robotom. Frekvenco oscilatorja najlažje nastavimo s
frekvencmetrom.opisanim na strani
senzorjev. Tiskano vezje in shema univerzalne ploščice v PDF formatu |
Shema ploščice
Modre črte na sliki so žične vezi na strani elementov.
Programiram ga z enostavnim programatorjem, ki je priključen na serijska vrata. Njegova shema je bila pred leti objavljena v reviji Elektor. Ta programator mi omogoča programiranje tudi na samem robotu (In Cirquit). Programatorju ni potrebno nikakršno zunanje napajanje, saj vse napetosti za programiranje dobi iz serijskih vrat. Zaradi tega se zna zgoditi da programator ne dela na vsakem računalniku. Na vseh računalnikih starejšega datuma deluje brez problemov.
Shema programatorja
iz revije Elektor
Shema v PDF formatu
Mini programator
Za programiranje uporabljam program "PIC Basic" ki ga je napisal nemški avtor Ralf Pagel. Prednost tega programa je v tem da je v Basic-u, ki mi je dosti bližji kot asembler. Program naredi vse sam (asemblira, kompilira in programira). Za asembliranje uporablja program PIC Basic spodnji brezplačen Microchip-ov program.
Za programiranje uporabljam spodnji program, ki je ravno tako brezplačen.
Nekaj primerov programov na forumu >Elektronika.ba<